Refleksologia pojmuje człowieka jako niepodzielną całość, obejmującą ciało, umysł i ducha.
Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu.
Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp lub twarzy powoduje reakcje fizjologiczne. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu. Refleksolog jedynie je uaktywnia i stymuluje do działania.
Stymuluje także meridiany, których początki lub końce znajdują się w stopach i rękach. Meridiany to kanały energetyczne, którymi płynie nasza energia życiowa. Masaż leczniczy pobudza jej przepływ i usuwa blokady energetyczne na meridianach. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzeń na tzw. poziomie energetycznym, których skutkami są konkretne schorzenia. Refleksolog wyrównuje częstotliwość drgań energetycznych przywracając je do indywidualnej dla każdego wartości.
Zabiegi wykonywane seryjnie są pomocne w leczeniu wielu schorzeń:
- układu nerwowego
- układu sercowo-naczyniowego
- układu trawiennego
- układu limfatycznego
- układu kostnego
- układu oddechowego
- układu moczowego
- uszu
- oczu
Refleksoterapia stóp to terapeutyczny zabieg uciskowy punktów odpowiadających gruczołom, organom i częściom ciała. Ma na celu poprawę zdrowia, poprzez przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu i jego zdolności do samoregeneracji. Refleksoterapia działa na nasz organizm zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej.
Refleksologia twarzy i głowy wprowadza w stan przyjemnego wyciszenia i głębokiego odprężenia. Pobudza procesy samoregulacji i samoleczenia organizmu. Skutecznie wspomaga leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Wydzielanie się podczas masażu endorfin ( hormonów szczęścia ), serotoniny i innych tzw. neurotransmiterów poprawia nasze samopoczucie.
REFLEKSOTERAPIA W LECZENIU BEZPŁODNOŚCI
Historia Inge Dougans, założycielki The International Academy of Reflexology & Meridian Therapy.
REFLEKSOLOGIA W CHEMIOTERAPII
Refleksologia popularna wśród kobiet przechodzących chemioterapię.
.
© PODEA 2015-2020